Ticari - Dövizli Çalışma

Dövizli Çalışma

Yasalarımız gereği tüm kayıtlarımız yerel paramız olan TL cinsinden tutulmak zorundadır, ancak dövizli yapılan anlaşmalar gereği ve yurtdışı ticari ilişkilerde hesaplar döviz cinsinden tutulur. 

Dövizli yapılan tüm işlemlerin TL karşılığıda kayıtlara intikal ettirilir ve zaman içinde oluşan kur farkları program tarafından otomatik hesaplanır. 

Rapor döviz sistemi ile tüm işlemlerini tek bir döviz cinsi değerinden raporlamanız mümküdür.

Merkez Bankası İle Online Entegrasyon

Merkez bankasının günlük yayımladığı döviz kurları program tarafından online olarak indirilir ve kullanılır.

Siz döviz kurlarını indirmek için her hangi bir işlem yapmazsınız. İşlem yapılırken belgenin tarihine göre program arka planda kurları otomatik indirir ve kullanımınıza hazır hale getirir. 

İşlem sırasında tarihe göre otomatik kur ilgili alana yazılır ancak dilerseniz bu kur üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

Rapor döviz cinsi takibi ile ikinci döviz karşılığını tutulması ve raporlanması

Tüm işlemleriniz için döviz cinsi karşılığını kayıt ederken bunun yanında ikinci bir döviz cinsi olan rapor döviz cinsi ile de kayıt yapabilirsiniz. 

Bir hesabınızı USD cinsinden tutarken başka bir hesabınızı EURO cinsinden tutabilirsiniz. ancak tüm bu işlemlerin TL karşılığının yanında ikinci bir döviz cinsi olan örneğin DİNAR olarak tutabilirsiniz. bu şekilde de tüm işlemlerinizi DİNAR cinsine çevrilmiş bir şekilde raporlayabilirsiniz.

Hangi cari hesap için hangi döviz kuru kullanılacağının seçilmesi

Cari hesaplarla anlaşmanız gereği döviz alış kuru veya efektif satış kuru kullanabilirsiniz, her bir cari hesap kartında o cari hesapla çalıştığınız kuru seçebilir ve işlem sırasında seçmiş olduğunuz döviz kuru otomatik olarak gelecektir. Tanımı boş bırakmanız durumunda genel ayarlar bölümünde seçilen döviz kuru kullanılacaktır.

Geriye dönük toplu döviz kurlarının güncellenmesi (Yıllık, Aylık)

İşlem sırasında her ne kadar döviz kurları otomatik çekilsede geriye dönük döviz kurlarını sisteme kayıt etmek istemeniz durumunda ister yıllık ister aylık dönemler halinde TCMB'dan otomatik kurları programa indirebilirsiniz.

Merkez Bankasından Bağımsız Döviz Kuru İle Çalışabilme

Merkez bankasında Döviz Alış, Döviz Satış, Efektif Alış ve Efektif Satış kurları otomatik indirilir, bu kurların yanında üç farklı döviz kuru daha giriş yaparak işlemlerde kullanabilirsiniz. Örneğin Garanti bankası kuru vb. 

Otomatik Kur Çevirimleri

İşlemin döviz değerleri girilecek olan döviz kuruna göre otomatik hesaplanır, 

Örneğin bir fatura kesiyorsunuz kestiğiniz fatura USD faturası olsun ancak girilen ürünün fiyatı EURO cinsinden yazıldığı için burada öncelikle EURO'nun USD çevrilmesi gerekmektedir. bu işlem program tarafından otomatik gerçekleşmektedir. faturayı düzenlerken döviz fiyatı kısmına EURO fiyatı yazılır ancak fatura USD olduğu için yazılan EURO değeri otomatik olarak USD cinsine çevrilerek yazılackatır.  bu sayede karmaşık hesap yapmaktan kurtulursunuz.

Ticari Çözümlerimiz

Sektörel Çözümlerimiz

TEKNO BİLGİSAYAR YAZILIM HİZMETLERİ LTD. ŞTİ.

Kayışdağı Mh. Akyazı Cd. No:95/1 ATAŞEHİR / İSTANBUL

[email protected]

+90 (850) 885 51 00

© 2024 TEKNO Bilgisayar Yazılım Hiz. Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır.

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek için çerez dosyaları kullanmaktayız. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.